Żurawina

DSC_0536

Żurawiny należą do rodziny wrzosowatych. W Polsce dziko rośnie żurawina błotna. Natomiast w Ameryce Północnej dziko rośnie żurawina wieloowocowa, zwana amerykańską i od przeszło stu lat uprawiana jest tam na dużą skalę. Plantacje żurawin zakłada się prawie zawsze na terenach podmokłych, bagnach.

Owoce żurawiny w zależności od odmiany mają początkowo barwę zieloną, która później zmienia się na białawą, następnie na różową, czerwoną, purpurową lub prawie czarną. Owoce są jagodami zawierającymi w swym kwaśnym miąższu liczne, drobne nasiona. Mają dużą wartość pokarmową i leczniczą. Według różnych źródeł  jagody żurawiny zawierają od 3-5% cukrów, około 3,5% kwasów organicznych, pektyny 0,78% (pektyny żurawinowe mają szczególnie pożądane właściwości galaretujące), błonnik 1,6%, zawierają  sole mineralne takich jak żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, ślady jodu i witaminy, zwłaszcza witaminę C, witaminy z grupy B – B1, B2, witaminę A, witaminę PP, witaminę P – rutynę.

Uważa się, iż żurawiny są doskonałe na wątrobę, działają przeciwgorączkowo i uspokajająco. Według źródeł niemieckich, żurawiny są lekko zasadotwórcze i poleca się je jako bardzo zdrowe, szczególnie dla dzieci do spożycia w formie kisielu. Źródła amerykańskie podkreślają, iż żurawiny są znakomitym lekiem na różne dolegliwości układu moczowego. Profilaktycznie poleca się je na nerki (zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych u osób mających do tego skłonności), pęcherz, drogi moczowe, przeciwko zakażeniom bakteryjnym tych organów, a sok polecany jest przy jaskrze. Żurawina jest bardzo ceniona, ważna w zdrowym odżywianiu, ponieważ jej owoce obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają niektórym chorobom serca.

W lecznictwie ludowym sok z żurawiny polecany jest razem z miodem przy przeziębieniach, anginie, gośćcu (choroba reumatyczna) i bólach głowy spowodowanych zaczadzeniem.

Jagody żurawiny mają szerokie zastosowanie zarówno w przetwórstwie przemysłowym jak i domowym. W gospodarstwach domowych robi się z nich przede wszystkim kisiele i tak zwane żurawiny do ryb i mięsa. W przetwórstwie wytwarza się z niej soki, syropy, dżemy, konfitury. Traktowana jest jako surowiec podstawowy, bądź jako dodatek uszlachetniający.

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>