Żurawina

DSC_0536

Żurawiny należą do rodziny wrzosowatych. W Polsce dziko rośnie żurawina błotna. Natomiast w Ameryce Północnej dziko rośnie żurawina wieloowocowa, zwana amerykańską i od przeszło stu lat uprawiana jest tam na dużą skalę. Plantacje żurawin zakłada się prawie zawsze na terenach podmokłych, bagnach.

Owoce żurawiny w zależności od odmiany mają początkowo barwę zieloną, która później zmienia się na białawą, następnie na różową, czerwoną, purpurową lub prawie czarną. Owoce są jagodami zawierającymi w swym kwaśnym miąższu liczne, drobne nasiona. Mają dużą wartość pokarmową i leczniczą. Według różnych źródeł  jagody żurawiny zawierają od 3-5% cukrów, około 3,5% kwasów organicznych, pektyny 0,78% (pektyny żurawinowe mają szczególnie pożądane właściwości galaretujące), błonnik 1,6%, zawierają  sole mineralne takich jak żelazo, wapń, magnez, fosfor, potas, ślady jodu i witaminy, zwłaszcza witaminę C, witaminy z grupy B – B1, B2, witaminę A, witaminę PP, witaminę P – rutynę.

Uważa się, iż żurawiny są doskonałe na wątrobę, działają przeciwgorączkowo i uspokajająco. Według źródeł niemieckich, żurawiny są lekko zasadotwórcze i poleca się je jako bardzo zdrowe, szczególnie dla dzieci do spożycia w formie kisielu. Źródła amerykańskie podkreślają, iż żurawiny są znakomitym lekiem na różne dolegliwości układu moczowego. Profilaktycznie poleca się je na nerki (zapobiegają tworzeniu się kamieni nerkowych u osób mających do tego skłonności), pęcherz, drogi moczowe, przeciwko zakażeniom bakteryjnym tych organów, a sok polecany jest przy jaskrze. Żurawina jest bardzo ceniona, ważna w zdrowym odżywianiu, ponieważ jej owoce obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają niektórym chorobom serca.

W lecznictwie ludowym sok z żurawiny polecany jest razem z miodem przy przeziębieniach, anginie, gośćcu (choroba reumatyczna) i bólach głowy spowodowanych zaczadzeniem.

Jagody żurawiny mają szerokie zastosowanie zarówno w przetwórstwie przemysłowym jak i domowym. W gospodarstwach domowych robi się z nich przede wszystkim kisiele i tak zwane żurawiny do ryb i mięsa. W przetwórstwie wytwarza się z niej soki, syropy, dżemy, konfitury. Traktowana jest jako surowiec podstawowy, bądź jako dodatek uszlachetniający.

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>