Orzech laskowy

DSC_0442

Leszczyna pospolita, orzech laskowy (Corylus avellana,  ang. Hazel, Cob-nut, European Hazel lub Filbert) jest występującym w Europie i Azji Mniejszej krzewem z rodziny brzozowatych. Owoce leszczyny są  autentycznym orzechem pod względem botanicznym. Zalicza się ją do najstarszych drzew owocowych, uprawianych przez człowieka (ślady z wykopalisk z okresów międzylodowcowych). Leszczyna porastająca wielkie obszary na kuli ziemskiej dostarczała w owych czasach podstawowych owoców. Była uznawana jako roślina magiczna, poświęcana bogom. Orzech laskowy zwarty i słodki symbolizował skoncentrowaną mądrość i podtrzymywał życie. Rozwidlona gałązka leszczyny służyła jako różdżka do poszukiwania wody. Wierzono, że dwie gałązki leszczyny związane czerwoną nitką lub przędzą w równoramienny krzyż zapewnią przychylność losu.

Orzechy laskowe są smaczne i wysoko odżywcze, zawierają około 65% tłuszczu (zawierającego głównie nienasycone kwasy tłuszczowe, bardzo ważne i cenne dla ludzkiego organizmu i zdrowia, łatwo przyswajalne, wspaniale działają na cerę), 16% białka i 3,5% cukru, witaminy A, C i z grupy B, a także sole mineralne: bogactwo fosforu, sporo magnezu, potasu i miedzi. Zalecane są dla dzieci, ludzi wyczerpanych nerwowo, cierpiących na nadpobudliwość,  bezsenność, diabetykom, rekonwalescentom i smakoszom. Są szczególnie cenne i polecane w dietach ludzi pracujących intensywnie i dużo umysłowo, a poza tym przemęczonych lub osłabionych. Spożywa się jej w stanie świeżym, są wysoko kaloryczne, a także przerabia na chałwę, wykorzystuje się w wyrobach cukierniczych.

Anglosascy fitoterapeuci zalecają dodawanie sproszkowanych orzechów laskowych do mleka lub wody z miodem pszczelim w przypadku chronicznego kaszlu. Uważają, iż dodanie do tych napojów niewielkiej ilości zmielonych orzechów pomoże ściągnąć śluzowatą wydzielinę zapalną z dróg oddechowych i zatok.

Orzechy laskowe w połączeniu z jogurtami polecane są uczącej się młodzieży, ponieważ są wysokoenergetyczne, dostarczają wapnia, magnezu, fosforu, a są to pierwiastki, które  szczególnie są przydatne w wieku rozwojowym.

Olej z orzechów laskowych (ang. Hazel Oil) jest łagodny, uważany za wyśmienity olej spożywczy, stosowany tylko na zimno, jako dodatek do surówek. Ma działanie przeciwrobacze w przypadkach zakażenia nicieniami (pasożytniczymi chorobami odzwierzęcymi) i owsikami u dzieci i młodzieży. Ma także zastosowanie do wyrobu kosmetyków, bardzo delikatnych kremów i balsamów. Do celów medycznych i farmaceutycznych od maja do sierpnia zbiera się zdrowe, zielone liście leszczyny, które poddawane są procesowi suszenia. Z liści leszczynowych sporządza się wywary. Płynne ekstrakty mają zastosowanie w zaburzeniach obwodowego krwiobiegu przy pękaniu naczynek, skłonnościach do zakrzepów w kończynach, przy ranach trudno gojących się umiejscowionych na nogach, przy żylakach, hemoroidach.

Francuska szkoła homeopatii  przedstawia leszczynę jako środek oczyszczający. Zalecana jest w chorobach przewlekłych jako środek uzupełniający właściwe leczenie, w przypadku chorób płuc i oskrzeli, chorób wątroby
i przewodu pokarmowego (owrzodzenia jelit, przewlekłe biegunki).

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>