Olej z wiesiołka

DSC_0556

Oleje roślinne stosuje się zarówno wewnętrznie jaki i zewnętrznie w celu uzupełnienia niedoborów NNKT (Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe  jest to grupa kwasów tłuszczowych, które nie mogą być syntezowane w organizmie, muszą być dostarczane w pożywieniu) w organizmie.

Główne gatunki wiesiołków w Polsce wykorzystywane do produkcji oleju to wiesiołek dwuletni (nocna świeca) i wiesiołek dziwny. Z ich nasion wytłacza się na zimno, w temperaturze nie wyższej niż 30o C olej wiesiołkowy, co pozwala zachować wszystkie cenne składniki tej rośliny. Powinien być stosowany tylko na zimno, nie nadaje się do gotowania czy smażenia.

Nasiona zawierają do 24% oleju, 15% białka (bogatego w aminokwasy), 43% włóknika (celuloza i lignina), skrobię, fitosterole, fosfolipidy  w niewielkiej ilości 0,05 %, karotenoidy, enzymy, witaminę E i sole mineralne: cynk, selen, magnez, wapń.

Olej wiesiołkowy należy do grupy olei schnących. Zawiera ponad 80% nienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym 70-75% kwasu cis-linolowego (LA), 8-14% kwasu y-linolenowego (GLA), oraz 8-10% jednonienasyconego kwasu oleinowego. Ponadto zawiera kwasy tłuszczowe nasycone.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>