Migdały

DSC_0458

Migdały inaczej nasiona migdałowca (ang. Almond) reprezentują rodzinę Różowatych.  Migdałowiec zaliczany jest do najstarszych uprawianych drzew owocowych, był znany starożytnym Egipcjanom. Pochodzi przypuszczalnie z zachodnich obszarów Azji Środkowej, Persji i Syberii. Obecnie uprawiany jest głównie w krajach  śródziemnomorskich, w rejonach swego pochodzenia oraz w Kalifornii.

Owoc migdałowca jest pestkowcem, środkowa i zewnętrzna część owocni jest cienka, skórzasta, lekko omszona i niejadalna. Jadalną częścią owocu migdała jest duże nasienie, które pod względem składu chemicznego i wartości odżywczych zbliżone jest do orzechów. Powszechnie w handlu migdały są zaliczane do orzechów, chociaż w rzeczywistości orzechami nie są. Jadalną część owocu migdałowca jest nasienie, które musi być wyłuskane
z twardej skorupy pestki. Dodatkowo przed spożyciem zdejmuje się cienką, brunatną skórkę z nasion, ponieważ ani nie jest ona smaczna, ani nie zawiera cennych dla naszego organizmu wartości odżywczych. Warto też pamiętać, że skórka migdałów może zawierać niebezpieczne substancje chemiczne użyte podczas zabezpieczania, pasteryzacji, aby produkt był dłużej przydatny do spożycia. W takim przypadku mamy już do czynienia z nie naturalnym lecz przemysłowo przetworzonym produktem. Prawidłowo migdały powinno obierać się ze skórki na zimno, dlatego, iż pod wpływem wysokiej temperatury witaminy, minerały i enzymy ulegają uszkodzeniu.

Migdały (nasiona) zawierają około 55% tłuszczu ( w tym NNKT), do 21% białka, a także około 15% cukrów i z tego względu są bardzo pożywne. Zawierają również m.in. witaminę B2, magnez, potas, wapń, żelazo, witaminę E, A, kwas foliowy. Mogą stanowić podstawę diety ludzi w podeszłym wieku jak również dzieci, do wzmocnienia organizmu ludzi wyczerpanych chorobami.

Wyłuskane migdały charakteryzują się bardzo przyjemnym, łagodnym, orzechowym smakiem. Stanowią skuteczny sposób na zgagę u kobiet w ciąży. Są ciekawym dodatkiem do różnorodnych wyrobów cukierniczych. Miazga migdałowa z cukrem, zwana masą marcepanową jest wyśmienita smakowo i może zadowolić najbardziej wybrednych łasuchów. Specjalne odżywcze mleczka migdałowe mogą być alternatywą dla mleka krowiego w przypadku nietolerancji kazeiny, alergii i uczuleń wśród małych dzieci jak również dorosłych. Mleczko migdałowe, czyli tak zwaną emulsję migdałową uzyskuje się poprzez roztarcie migdałów z wodą. Taki płyn zwany orszadą jest ulubionym napojem dietetycznym w krajach południowej Europy.

Z migdałów wytłacza się także olej, który jest niezbyt często stosowany w kuchni, a to za sprawą jego wysokiej ceny. Natomiast ma szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>