Karob (chleb świętojański)

DSC_0440

Według słownika roślin użytkowych szarańczyn strąkowy to inaczej chleb świętojański, ceratonia  (z ang. Carob – tree, Karobu). Jak podaje legenda święty Jan Chrzciciel żywił się tym owocem przebywając przez dłuższy czas na pustyni. W Ewangelii świętego Marka jest co prawda zapis, iż święty Jana Chrzciciel przebywając na pustyni żywił się miodem dzikich pszczół i szarańczą. Możliwe, jak podają niektóre źródła, że nie była to szarańcza owadów, ale strąki szarańczyna.
W czasach biblijnych owoce ceratonii, czyli chleb świętojański były uznawane za pokarm godny świń, o czym mówi przypowieść z Nowego Testamentu o synu marnotrawnym, który po przepuszczeniu całego majątku jadł to co świnie, czyli strąki szarańczyna.

Po wyschnięciu strąki ceratonii zawierają do 70 % węglowodanów (cukrów i skrobi), 15% wody, oraz 4-6% białka. Strąki są jadalne i uważa się je za przysmak, są bogate w naturalny cukier.  Można je spożywać je na surowo, ale ze względu na to, iż są bardzo twarde trzeba je długo żuć, aby poczuć przyjemny słodki smak. Przerabia się je także na różnorakie produkty, a najbardziej znana jest sproszkowany  chleb świętojański, który otrzymuje się w wyniku mielenia wysuszonych i podprażonych strączków ceratonii, ale pozbawionych nasion.

Zmielone i uprażone stanowią surogat kawy, czyli produkt zbliżony w swoich podstawowych właściwościach do artykułu zastępowanego, który wytwarzany jest z surowców naturalnych i stanowi jego namiastkę. Ma zastosowanie w cukiernictwie, piekarnictwie a także do przyrządzania napojów i koktajli. Konsystencją, kolorem i smakiem  przypomina  osłodzone kakao, w związku z tym używany jest jako jego zamiennik przy sporządzaniu wypieków i deserów. Można z niego zrobić namiastkę zdrowej czekolady, występującej w handlu pod nazwą carobella.

Wytwarzane z karobu produkty nie zawierają sztucznych barwników i konserwantów. Ze strąków ceratonii wyrabia się także wina i lecznicze likiery. Mocno słodkie syropy mają niekiedy zastosowanie do słodzenia potraw, konserw, kompotów owocowych i używane są jako syropy przeciwkaszlowe.

Karob nie zawiera glutenu, posiada w swoim składzie wiele witamin i składników mineralnych, jest niskotłuszczowy i nie zawiera kofeiny.Bez problemów można go kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w niektórych supermarketach, które coraz częściej tworzą stoiska dla osób chcących zdrowo się odżywiać. Asortyment jest spory, można się zdecydować na gotowe produkty zawierające w swoim składzie karob, jak również sproszkowany, który możemy używać w swojej kuchni do robieni domowych deserów, wypieków i czekolady, a także do przyprawiania kawy, herbaty, napojów czy koktajli.

 

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>