Kapusta biała

stockvault-cabbage-125712

Kapusta jako produkt żywnościowy znana jest od bardzo dawna. Poszczególne odmiany kapusty różnią się między sobą wysokością głąba, kształtem i wielkością główki, ułożeniem i barwą liści, kształtem i unerwieniem. Różny jest okres wegetacji, wrażliwość na temperatury, możliwość przechowywania.

Jak podaje literatura im mniejszy kapusta ma głąb, tym cenniejsza jest to odmiana,  korzystną cechą jest również ścisłość główki.  Kapusta stanowi skarbnicę witamin i biopierwiastków. Zasobna jest w witaminę C, ma je więcej niż owoce cytrusowe takie jak grejpfruty czy pomarańcze, natomiast tyle samo co cytryny.  Jeżeli chcemy zachować tę ważną substancję znajdującej się w kapuście to nie powinno się jej długo gotować. W związku z tym, świeża kapusta wzmacnia odporność organizmu przede wszystkim dzięki dużej zawartości witaminy C, a także wielu innych substancji takich jak witaminy z grupy B, witamina E, beta-karoten, potas, wapń oraz magnez. Z liści kapusty w sezonie jesienno-zimowym możemy przygotować kompresy, wtedy gdy zaczynają nas atakować różne infekcje. Warto w naturalny sposób, zamiast od razu sięgać po antybiotyki, przygotować na noc kompres z rozgniecionych liści kapusty. Można to zrobić za pomocą drewnianego tłuczka, aż na powierzchni liści pojawi się sok i obłożyć tak przygotowanym kompresem szyję, a także klatkę piersiową i otulić miękkim materiałem.

Sok ze świeżej kapusty zalecany jest przy leczeniu nadżerki, wrzodów żołądka, dwunastnicy, zgagi, stanowi ochronę przed rakiem żołądka, a także pomaga przy odchudzaniu.

Amerykańscy naukowcy odkryli, iż kapusta kiszona chroni organizm ludzki przed rakiem.

Zaletami kapusty jest to, iż dobrze się przechowuje zarówno w główkach jaki i w postaci kwaszonki. Kapusta słodka podczas gotowania, duszenia czy pieczenia szybko mięknie, a tym samym nie wymaga długiej obróbki termicznej. Pomimo tego podczas przygotowywania z niej potraw część witaminy C ulega zniszczeniu, ale i tak uważana jest za dobre źródło tego składnika. Należy podkreślić, że najwięcej jest go w głąbie i jego okolicy, a także w liściach zewnętrznych. Kapusta ma działanie odkwaszające, również w postaci kiszonej. Przyczyniają się do tego składniki mineralne takie wapń, żelazo, potas, które mają działanie zasadotwórcze w organizmie. Kapusta jest nisko kaloryczna. Według medycyny ludowej, świeże, lekko pobite liście kapusty mogą ułatwić gojenie się ran i leczenie uporczywych wrzodów. Kapusta odpowiednio kwaszona (zwana też kiszoną), a więc szybko przygotowana, zawiera prawie wszystkie składniki kapusty słodkiej. Traci od 20-50% zawartości witaminy C, która jest wrażliwa na utlenianie, ale potem w kwaśnej kapuście składnik ten już dobrze się zachowuje.

Dobrze przyrządzonej surówki z kapusty nie należy zbyt wcześnie solić. Rozdrobnioną kapustę powinno się  przyprawiać tuż przed podaniem, aby nie dochodziło do sytuacji, w której wydziela się sok, a już w żadnym wypadku nie należy go odciskać i wylewać. Rozdrobniona kapustę powinno się skropić olejem, aby odciąć dostęp powietrz, niszczącego witaminę C.

Kapusty kwaszonej nie powinno się płukać przed użyciem do potraw, ponieważ w czasie płukania usuwamy wraz z sokiem wartościowe składniki. Jeżeli kapusta jest za kwaśna, można do przygotowywanej potraw użyć jej mniej i dodać większą ilość dodatków łagodnych w smaku takich jak jabłka czy marchew, lub część kapusty kwaszonej zastąpić słodką.

Kapusta jest nazywana warzywem młodości ze względu na dużą zawartość witaminy E jako głównego antyoksyoksydanta walczącego z wolnymi rodnikami , które odpowiedzialne są za procesy starzenia.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>