Gruszki

Bez tytułu

Owoce są cennym darem świata roślinnego dla człowieka. Kuszą nas swoim wyglądem i smakiem. Niestety, w większości świeże owoce, które są najsmaczniejsze, ale przede wszystkim najbardziej wartościowe, możemy w naszym klimacie spożywać tylko w stosunkowo krótkim okresie ich dojrzewania. Najwartościowsze pod względem odżywczym są owoce świeże, ekologiczne, spożywane zaraz po zerwaniu z drzewa.
W przypadku gruszek można jej przechowywać, ale w miarę przechowywania tracą one swe wartości odżywcze i smakowe, nawet wtedy, gdy zachowują ładny, zdrowy wygląd. Dlatego w sezonie powinniśmy korzystać z nich jak najczęściej, aby wzmocnić swoje siły i zadbać o własne zdrowie.

Wartość odżywcza gruszki jest nieco podobna do jabłka, z tym, że zawierają więcej cukru. Około 10% masy owocu stanowią takie cukry jak: fruktoza, glukoza i sacharoza. Gruszki zawierają mniej kwasów organicznych niż jabłka i w związku z tym wydają się bardziej słodkie. Mają także mniej witaminy C, ale występuje w nich więcej błonnika i pektyn niż w jabłkach i z tego powodu mają silniejsze działanie regulujące pracę przewodu pokarmowego. Gruszki mają zastosowanie do wszelkich diet oczyszczających i wspierających trawienie.

Wywar z gruszek w lecznictwie ludowym polecany jest przy gorączce, kaszlu i biegunce. Natomiast sok ze świeżych owoców gruszy posiada silne właściwości moczopędne i zalecany jest w leczeniu kamienicy moczowej.

Gruszki warto zjadać na surowo i dodawać je do sałatek owocowych. Szczególnie dobrze komponują się z orzechami włoskimi i jako dodatek do drobiu lub kaczki.

W tradycji literackiej, językowej, historycznej, kulinarnej, nawet religijnej gruszka przez stulecia ustępowała pola jabłku. W czasach obecnych można wnioskować, że powolutku zaczyna te zaległości odrabiać, choć nie idzie jej lekko.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>