Figa

DSC_0572

Figa pospolita albo figa karyjska jest owocem drzewa figowego, należy do rodziny Morwowatych (Moraceae). Figowce pochodzą z Azji, rozpowszechnione są prawie we wszystkich rejonach świata o klimacie gorącym, tropikalnym a także subtropikalnym.

stockvault-figs104498

Figi to owoce, które posiadają wyjątkowe wartości odżywcze. Jadalne owoce figi (szupinki) wyglądem, kształtem przypominają niewielkie cebulki, tylko nieco mniej spłaszczone. Dojrzałe są żółte, fioletowo-niebieskie lub zielonkawe, kolor miąższu jest różowy i jest on bardzo słodki, w stanie świeżym jest miękki i soczysty. Świeże i dojrzałe figi po umyciu nadają się do jedzenia w całości, ale najczęściej poddawane są procesowi suszenia po lekkiej fermentacji i otrzymuje się powszechnie spotykane, używane figi suszone. Spożywane są samodzielnie, albo w różnorodnych owocowych mieszankach lub jako ciekawy dodatek do ciast i deserów. Suszone i zmielone figi stanowią namiastkę kawy.

Produkuje się także z gorszych odmian bardzo poszukiwany ocet figowy. Ze świeżych fig wyrabia się konfitury, dżemy, syropy, kompoty, stanowi ważny artykuł spożywczy, służy do produkcji wina i innego alkoholu.

Śwież figi zawierają od 12-23% cukrów (glukoza, fruktoza), pektyny od 0,5 – 4,2%, białko, witaminy A (karoteny),  B1, B2 i C. Zawierają także od 2,4-7,4%  błonnika pokarmowego,  1% wolnych kwasów organicznych i stosunkowo dużo soli mineralnych takich jak potas, wapń, magnez, fosfor i żelazo.

Figi to owoce nie tylko zdrowe, ale i smaczne. Suszone odznaczają się dużą wartością energetyczną, ze względu na zawartość w nich cukrów i jest to aż od 55-77%. Mają pewne zastosowanie w lecznictwie i polecane przy schorzeniach układu sercowo-naczyniowego (w obrzękach), doskonale regulują trawienie i polecane są zwłaszcza przy zaparciach, a także w kuracjach odchudzających. Produkuje się z nich kalifornijski syrop figowy, który ma działanie lekko przeczyszczające i usprawniające procesy trawienia.

Figi w niektórych krajach używane są jako środek przeciwgorączkowy, napotny i moczopędny. Należy pamiętać, iż fig i ich preparatów nie powinni używać chorzy na cukrzycę i ostre zapalenie przewodu pokarmowego. W krajach, w których rosą figi w lecznictwie maja także zastosowanie liście figowca. Ormiańskie lecznictwo ludowe zaleca odwar z suszonych liści figowca na kaszel, a sok mleczny do leczenia drobnych zranień, ropni a także trądziku młodzieńczego. Natomiast w innych krajach odwary ze świeżych owoców stosowane są zewnętrznie, leczniczo jak również w celach kosmetycznych do przemywania twarzy pokrytej zaskórnikami.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>