Dzika róża

DSC_0478 (2)

Róża jest jednym z najpospolitszych krzewów w naszej florze, obejmuje wiele gatunków. Niektóre z nich krzyżują się między sobą. W parze z różnorodnością botaniczną idzie znaczne zróżnicowanie właściwości fizycznych i składu chemicznego owoców róży.

Są róże, z których zbiera się owoce, z innych płatki, z kolei inne służą do wyrobu zapachów, olejków eterycznych czy wreszcie obdarzają nas najpiękniejszymi kwiatami. Kwiaty róży od wieków były symbolem męskiego uwielbienia dla kobiecego piękna. Najpospolitszą i chyba najbardziej znaną jest róża dzika (Rosa canina), zwana także szypszyną czy różą psią (ang. Dog Rose), należąca do rodziny Różowatych (Rosaceae).

Róża dzika to pospolity krzew kolczasty. Liście ma podobne do liści róży szlachetnej, kwiaty są dość okazałe, różowe lub białe o miłym zapachu. Owoce czerwone (pod względem botanicznym są to owoce rzekome, czyli szupinki typu jabłka), i  są przebogatym źródłem witaminy C,  z tego względu mają działanie farmakologiczne, związane z tą witaminą, a ponadto owoce dzikiej róży są zasobne w witaminy: A, B1, B2, E i K. Działanie to ma charakter ogólnie wzmacniający. Zawierają flawonoidy, które działają w niewielkim stopniu moczopędnie, żółciopędnie, antyoksydacyjnie i stabilizująco na ściany naczyń włosowatych. Wykazują działanie przeciwzapalne i częściowo przeciwreumatyczne.

Amerykanie uważają, iż owoce dzikiej róży mają 23 razy więcej witaminy C niż sok
z pomarańczy, natomiast witaminy A tyle co marchewka.

Owoce dzikiej róży określa się jako multiwitaminowe, także jako multimineralne, za sprawą dużej ilości wapnia, żelaza i magnezu, a poza tym potasu, fosforu i innych. Zdaniem specjalistów są najbogatszym spośród roślinnych surowców witaminowych i najobfitszym źródłem naturalnej witaminy. Są także doskonałym surowcem winiarskim, ale podczas fermentacji witamina C ulega utlenieniu. Mogą być wykorzystywane do wyrobu dżemów, marmolady, soków pitnych, a w postaci mrożonek zachowują bogactwo witamin.

W ziołolecznictwie najczęściej używa się owoców dzikiej róży i kwiatów. Surowiec i jego przetwory zalecane są do stosowania w celu uzupełnienia niedoborów witamin i zwiększenia przez to odporności organizmu. Szczególnie polecane podczas rekonwalescencji, w stanach ogólnego osłabienia, zmęczenia, stresu, nadmiernej kruchości i przepuszczalności ścian naczyń włosowatych, w chorobach przeziębieniowych. Zalecane kobietom w ciąży
i w okresie karmienia piersią, a także osobom cierpiącym na różnorodne schorzenia reumatyczne.

 

 

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>