Dieta bez glutenu

RpgvvtYAQeqAIs1knERU_vegetables

Umiar i zdrowy rozsądek  należy zachować we wszystkim , to również dotyczy stosowania diety bezglutenowej. Dieta bezglutenowa nie jest tożsama  z dietą zdrową. Po co ludzie, którzy dobrze tolerują gluten mieliby zrezygnować  z niego? Przecież  gluten to białko, bardzo potrzebne organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Jeśli nie ma uzasadnionej potrzeby to  nie należy wykluczać glutenu z jadłospisu. Mam wrażenie, że nastała moda na dietę bezglutenową.

Kolejna kwestia to gotowe pokarmy bezglutenowe. Czy są one naprawdę bezpieczne, zdrowe, możemy sięgać po  nie bez obaw?  Niestety i tu mamy do czynienia z wysoko przetworzoną żywnością, po którą należy sięgać jeśli już to sporadycznie. Mam na myśli: bułeczki słodkie, chleby, słodycze, ciasteczka a także budynie, pasztety, wędliny i masa innych produktów, które nierzadko  zawierają szkodliwe E-dodatki. Samodzielne przyrządzanie potraw jest przede wszystkim zdrowsze (wiemy co dajemy, nie potrzebujemy konserwantów i ulepszaczy smaku) a także wbrew temu co myśli większość, taniej wychodzi nam sporządzanie w domu, aniżeli kupowanie gotowych do spożycia  produktów bezglutenowych.

A oto przykładowy skład pierogów bezglutenowych gotowych do kupienia w sklepach z żywnością bezglutenową: skrobia kukurydziana, skrobia ziemniaczana, skrobia pszenna, woda, olej, sól, błonnik pszenny, guma guar – substancja zagęszczająca, cukier, glukoza, pektyna, jabłkowa, – substancje zagęszczające, mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych – emulgator, nadzienie.

Czy taki skład znajdziecie w domowych pierożkach?

Produkt bezglutenowy nie znaczy produkt zdrowy. Zachęcam do sporządzania wypieków i potraw samodzielnie w domu. Z czasem nabierze się wprawy, prace będą wykonywane szybko i sprawnie a nagrodą będzie olbrzymia dawka energii życiowej czerpanej ze zdrowego pożywienia.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>