Daktyle

DSC_0476

Daktylami (ang. Dates) nazywamy dojrzałe, wysuszone owoce palmy daktylowej, która należy do rodziny palm (Palmae), rosnącej w całej północnej Afryce, Egipcie, Arabii oraz w Syrii. Jest prawdopodobnie pierwszą rośliną jaką człowiek zaczął uprawiać już 3 tysiące lat przed Chrystusem w dolinie Eufratu, ale jak to w przypadku bardzo starych roślin jej pochodzenie tak naprawdę trudno ustalić. Palma daktylowa jest żywicielką Arabów, którzy twierdzą, iż  dostarcza on człowiekowi tyle produktów, ile jest dni w roku. Wyróżnia się cztery kolejne fazy dojrzewania daktyli i są to:

  • kimri – gdy barwa jest jeszcze zielona,
  • khalab – owoc jest już żółty,
  • rutab – zaczyna mięknąć wierzchołek owocu,
  • tamar – owoc jest dojrzały, miękki, koloru brązowego.

Największą wartość odżywczą mają owoce w drugiej fazie, czyli fazie dojrzałości khalab i są wtedy najchętniej spożywane w różnych postaciach przez ludność arabską. Dla Europejczyków natomiast są one w takiej fazie dojrzałości zbyt cierpkie i w związku z tym owoce przeznaczone na eksport zbierane są po zupełnym dojrzeniu. Wydajność owoców z jednej palmy jest wysoka i nierzadko wynosi od 80-100 kg owoców. Wszystkie odmiany palmy daktylowej można podzielić na trzy typy: o owocach miękkich, półtwardych i twardych. Daktyle miękkie są bardzo słodkie, delikatne i takie owoce spotykane są najczęściej w handlu.

Owoce  zawierają od 47-55% cukrów (głównie glukozy i fruktozy), ponad 8-10% pektyny,
5-6% białka, 1-2,5% tłuszczu. Ponadto zawierają dużo błonnika,  witaminy:  B3, C, A, B6, K, kwas foliowy, składniki mineralne takie jak:  wapń, potas, sód, magnez, fosfor, żelazo, cynk. Suche daktyle mają mniejszy procent wody i jest to od 9-20%, natomiast daktyle świeże do 30%.

Daktyle mają bardzo wysoką wartość odżywczą i kaloryczną. Są kopalnią dobrej energii, którą dodają przemęczonemu organizmowi, doceniane szczególnie przez sportowców. Daktyle to nie tylko słodka przekąska, czy dodatek do ciast. Wyrabia się z nich syropy i wino daktylowe. W lecznictwie, zwłaszcza we Francji, mają zastosowanie przy sporządzaniu przeczyszczających ziółek owocowych, przeznaczonych w znacznej mierze dla dzieci i osób starszych, w podeszłym wieku. Daktyle chronią nas przed zmianami miażdżycowymi , wpływają na poziom cholesterolu. Dzięki obecności naturalnych salicylanów działają przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo, mają działanie alkalizujące. Suszone daktyle sprawdzają się jako środek przy problemach z wypróżnianiem .

Najlepsze daktyle pochodzą z Iraku Tunezji, Algieru i Maroka. Palma daktylowa uprawiana jest na szeroką skalę na świecie w rejonach o ciepłym klimacie. Daktyle są szeroko rozpowszechnionym towarem w handlu światowym.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>