Acerola (malpigia)

DSC_0447

Acerola (ang. Barbados cherry) nazywana także portorykańską wiśnią, czasami wiśnią z Barbadosu, a to za sprawą miejsca gdzie spotykana jest najczęściej. To tropikalna roślina należąca do rodziny Malpigiowatych, pochodząca z Ameryki Środkowej. Rośnie dziko, a także jest uprawiana. W naturalnych warunkach gorącego klimatu kwitnie i owocuje bez przerwy przez cały rok, natomiast w nieco chłodniejszym tylko od maja do grudnia.
W optymalnych warunkach, w najlepszym okresie uprawnym z 8-letniej plantacji można uzyskać zbiory do 50 ton owoców z hektara. Uprawa jest zatem bardzo opłacalna. Owoce aceroli swoim wyglądem przypominają wiśnie, są bardzo soczyste, natomiast w wewnątrz znajdują się trzy nasiona.

Malpigia jest owocem bardzo bogatym w witaminę C. Jej zawartość w niektórych odmianach aceroli wynosi 4 g w 100 g owoców, co oznacza, iż jest jej prawie 100 razy więcej niż w owocach cytrusowych i przeszło 10 razy więcej niż w czarnej porzeczce. W aceroli występuje znaczna ilość prowitaminy A, a ze składników mineralnych występuje w niej m.in. żelazo. Owoce spożywane na świeżo są orzeźwiające, bardzo soczyste, choć dość kwaśne, ale w połączeniu z innymi owocami zapewnia sokom naturalną witaminę C i zwiększa ich wartość odżywczą. Produkuje się z nich dżemy, soki, napoje i inne przetwory.

W Ameryce sok z aceroli jest stałym dodatkiem do odżywek witaminowych dla małych dzieci i niemowląt. Acerola wykorzystywana jest  w przeziębieniach, chorobach infekcyjnych, chorobach przewlekłych.

W naszych realiach nie mamy dostępu do świeżych owoców , ale  przygotowany z nich sok można wykorzystać w swojej kuchni do zrobienia  galaretek, deserów i jako dodatek do lodów.  Wiśnia z Barbadosu została sprowadzona do Europy już XVII wieku, ale u nas jest mało znana. Warto o niej pamiętać i wykorzystywać ją w postaci soków czy koncentratów, ze względu na niezwykle dużą zawartość witaminy C w jej składzie.

Soki i produkty zawierające w swoim składzie acerolę  można go kupić oczywiście w sklepach ze zdrową żywnością:).

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>